Skip to content ↓

School Information

Staff

First Name Last Name Position/Title
Clark Allum Teacher of Mathematics
Kerri Angell Behaviour & Intervention Assistant
Julie Armstrong Key Stage 4 Leader
Victoria Barker-Lowe Kitchen Assistant
Melita Barnsdale Teaching Assistant
Dawn Beaken Midday Supervisor
Vickie Beeby Deputy Headteacher
James Beech Cover Supervisor
Linda Bell Teaching Assistant
Elia Bello Alberola Teacher of MFL
Gillian Bertinat Data Protection Officer
Sam Biswas Community Liaison Officer
Sarah Bonar Teacher of Humanties
Justine Bowler Teaching Assistant
Karen Brierley Pupil Support Manager
Lauren Cadenhead Teacher of MFL/T&L Team
Patricia Cantle Teaching Assistant
Matthew Chamberlain Head of Science
Rita Chauhan EAL Coordinator
Diane Cheslyn-Smith Midday Supervisor/Cleaner
Noor Jahan Chowdhury LRC Assistant
Helen Clifford Educational Psychologist
Joanne Cole Teacher of ADT
Amy Cook Teacher of PD &  Citizenship
James Cook IT Services Technician
Claire Corker Assistant Headteacher
Alex Coulstock Assistant Headteacher/SENCO
Joanna Crane Head of English
Ian Cresswell Head of Geography
Jim Croucher Director of Sport
Meghan Davis Teacher of English
Janet Derbyshire Finance Assistant
Oliver Dixon Music Technician
Toni-Ann Durrands Behaviour & Intervention Assistant
Tim Farthing Enterprise Coordinator
Rachel Fillingham Learning Support Assistant
Hannah Gamble Teacher of ADT
Karen Gavriel LRC Manager
Josh Gibbs

IT Services Apprentice

Rosey Girling Teacher of English
Karen Goodwin-Legg ADT Technician
Claire Gould

Teaching Assistant

Shirley Haigh Head of MFL
Parin Hirji Teacher of Mathematics & Physics
William Hoey Teacher of Science
Marie Howlett-Bassford Teaching Assistant
Tina Hutson-Goater Business Manager
Dave Jamieson Site Manager
Patricia Jiminez-Gallego Midday Supervisor/Cleaner
Laura Johnson Teacher of Performing Arts/T&L Team
Sue Jones Science Technician
Kami Kaur Teaching Assistant
Aarti Khodiara Head of ICT/Computing
Lisa Kilner Community Liaision Officer
Fiona King Cover Supervisor
Agnieszka Kolinska Teacher of Maths & EAL
Rina Kotecha Head of Mathematics
Ameet Lakhani Assistant Headteacher
Samuel Lincoln Teacher of Science
Jo Mannion Administrative Assistant
Alkesh Marina-Chouhan Teacher of ADT
Karen Martin Kitchen Assistant
Emma Matthews Cover Supervisor
Samantha McGillan Head of ADT
Rob Meacham Teacher of Mathematics
Jonathan Mellor Headteacher
Youness Messali Teacher of MFL
Shamida Miah Administrative Assistant
Nirmala Mistry Cleaner
Lisa Moody Midday Supervisor
Stephanie Moore Head Cook
Abigail Mottram Teacher of PE/Challenge Coordinator
Vanisha Narsing Assessment Manager
Daniel Neary Head of Citizenship
Daniela Northcott Cover Manager
Robbie Oliver Kitchen Assistant
Andrew Paget Premises Officer
Ann Parker PA to Headteacher
Brenda Parr Teaching Assistant
Nicholas Parr Science Technician
Andy Parrish Head of Humanities
Mari Paskin Teacher of English
Amita Patel Cleaner
Rakhi Patel Teacher of Science
Carla Perry Finance Officer
Nadia Pitt Teacher of MFL
Fiona Reed Assessment Officer
Daniel Reid Learning Support Assistant
Jo Reynolds Teaching Assistant/Access Assessor
Graham Robinson Head of Year 7 and Transition
Patricia Ryan Kitchen Assistant
Shelina Shaheduzzaman Learning Support Assistant
Elizabeth Shearer Kitchen Assistant
Jo Simons Assessment Assistant
Steve Simpson Key Stage 3 Leader/Head of Music
Gail Smith Midday Supervisor/Cleaner
Pat Smith Cover Supervisor
Sadie Smith Midday Supervisor/Cleaner
Charlotte Stanhope Teacher of Science/Professional Tutor
Charlotte Taylor Teacher of PE
Matthew Taylor IT Services Manager
Jermaine Tilling Midday Supervisor
Nicole Turner Administrative Assistant
Anne Twist Teacher of ADT
Wendy Tyler Teaching Assistant/KSL Assistant
Alka Vithlani Cleaner
Susie Weder Teacher of English
David Wheeler Teacher of ICT
Owen Williams Teacher of PE
Kerry Woodwark Teaching Assistant
Idolo Zollino Premises Officer