Skip to content ↓

School Information

Staff

First Name Last Name Position/Title
Clark Allum Teacher of Mathematics
Kerri Angell Behaviour & Intervention Assistant
Julie Armstrong Key Stage 4 Leader
Victoria Barker-Lowe Kitchen Assistant
Melita Barnsdale Teaching Assistant
Dawn Beaken Midday Supervisor
Vickie Beeby Assistant Headteacher
James Beech Cover Supervisor
Lauren Belcher Teacher of English
Linda Bell Teaching Assistant
Sam Biswas Community Liaison Officer
Sarah Bonar Teacher of Humanties
Justine Bowler Teaching Assistant
Karen Brierley Pupil Support Manager
Lauren Cadenhead Teacher of MFL/T&L Team
Patricia Cantle Learning Support Assistant
Matthew Chamberlain Head of Science
Rita Chauhan EAL Coordinator
Diane Cheslyn-Smith Midday Supervisor/Cleaner
Noor Jahan Chowdhury LRC Assistant
Laura Clarke Learning Support Assistant
Helen Clifford Educational Psychologist
Joanne Cole Teacher of ADT
Amy Cook Teacher of PD &  Citizenship
James Cook IT Technician
Alex Coulstock SEN Co-Ordinator
Claire Corker Assistant Headteacher
Joanna Crane Head of English
Ian Cresswell Head of Humanities
Jim Croucher Director of Sport
Lydia Davies Cook
Meghan Davis Teacher of English
Janet Derbyshire Finance Assistant
Laura Dexter Apprentice PE Technician
Oliver Dixon Music Technician
Toni-Ann Durrands Behaviour & Intervention Assistant
Shana Featonby Behaviour & Intervention Assistant
Rachel Fillingham Learning Support Assistant
Sheila Fisher Deputy Headteacher
Hannah Gamble Teacher of Art
Karen Gavriel LRC Manager
Rosey Girling Teacher of English
Andy Grimley Careers
Shirley Haigh Head of MFL
Hannah Hassan

Teacher of Science

Parin Hirji Teacher of Mathematics
William Hoey Teacher of Science
Marie Howlett-Bassford Teaching Assistant
Tina Hutson-Goater School Business Manager
Dave Jamieson Site Manager
Patricia Jiminez-Gallego Midday Supervisor/Cleaner
Laura Johnson Teacher of Performing Arts
Sue Jones Science Technician
Kami Kaur Teaching Assistant
Aarti Khodiara Head of Computing
Lisa Kilner Community Liaision Officer
Fiona King Cover Supervisor
Agnieszka Kolinska Teacher of EAL
Rina Kotecha Head of Y7
Ameet Lakhani Head of Mathematics
Samuel Lincoln Teacher of Science
Emma Little Teacher of English
Jo Mannion Administrative Assistant
Alkesh Marina-Chouhan Teacher of ADT
Dawn Marita-Hayes Kitchen Assistant
Emma Matthews Cover Supervisor
Samantha McGillan Head of ADT
Rob Meacham Teacher of Mathematics
Jonathan Mellor Headteacher
Youness Messali Teacher of MFL
Shamida Miah Administrative Assistant
Nirmala Mistry Cleaner
Lisa Moody Midday Supervisor
Stephanie Moore Head Cook
Abigail Mottram Teacher of PE
Vanisha Narsing Assessment Manager
Daniel Neary Teacher of Humanities
Daniela Northcott Cover Manager
Robbie Oliver Kitchen Assistant
Andrew Paget Premises Officer
Ann Parker PA to SLT
Brenda Parr Teaching Assistant
Nicholas Parr Science Technician
Andy Parrish Head of Humanities
Amita Patel Cleaner
Carla Perry Finance Officer
Nadia Pitt Teacher of MFL
Fiona Reed Assessment Officer
Jo Reynolds Teaching Assistant/Access Assessor
Graham Robinson Teacher of PE/T&L Team
Andrea Scigliano Teacher of MFL
Shelina Shaheduzzaman Learning Support Assistant
Debbie Shatford Administrative Assistant
Elizabeth Shearer Kitchen Assistant
Jo Simons Assessment Assistant
Steve Simpson Key Stage 4 Leader
Gail Smith Midday Supervisor/Cleaner
Pat Smith Cover Supervisor
Sadie Smith Midday Supervisor/Cleaner
Charlotte Stanhope Teacher of Science/Professional Tutor
Charlotte Taylor Teacher of PE
Matthew Taylor Network Manager
Jermaine Tilling Midday Supervisor
Nicole Turner Administrative Assistant
Anne Twist Teacher of ADT
Wendy Tyler Teaching Assistant/KSL Assistant
Hassan Variava Teacher of Computing
Alka Vithlani Cleaner
Susie Weder Teacher of English
Owen Williams Teacher of PE
Kerry Woodwark ADT Technician
Idolo Zollino Premises Officer